Marián Čišovský

Fotbal

je slovenský fotbalový obránce, který momentálně působí v týmu FC Viktoria Plzeň. Jeho postem je střed obrany. Mimo Slovensko působil v Rumunsku. Je ženatý a má jednoho syna.[1]

Od března 2014 nehraje. Prodělává vážnou chorobu (podle spekulací nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózu).

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v Chemlon Humenné, kde prošel všemi mládežnickými kategoriemi, a propracoval se do prvního týmu. V roce 1999 zamířil do Inter Bratislava. Následně zamířil do MŠK Žilina a v letech 2006-2008 působil v FC Artmedia Petržalka. Před ročníkem 2008/09 odešel do FC Temešvár, který se stal jeho prvním zahraničním angažmá.

V létě 2011 se stal hráčem FC Viktoria Plzeň. 22. července 2011 nastoupil k zápasu o Český Superpohár, který Plzeň na domácím stadionu vyhrála nad Mladou Boleslaví až na pokutové kopy 4:2 (po 90 minutách byl stav 1:1, prodloužení se v tomto utkání nehraje). Do druhého poločasu jej vystřídal František Rajtoral.

Reprezentační kariéra

Marián reprezentoval Slovensko již v mládežnických výběrech. V roce 2000 byl členem týmu U21, jenž obsadil na domácím Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let 4. místo. Střelecky se prosadil v utkání 27. května proti Turecku, pomohl tak k výhře 2:1.[24]

Hrál následně i na Letních olympijských hráchSydney, kde Slovensko skončilo v základní skupině D na nepostupovém čtvrtém místě.[25]

A-mužstvo

V A-týmu Slovenska debutoval 6. 2. 2002 v přátelském zápase v Teheránu proti týmu Íránu (výhra 3:2).[26]

14. listopadu 2012 odehrál přátelský zápas s Českou republikouOlomouci, v 17. minutě nahradil na hřišti chybujícího obránce Petera Pekaríka. Společně s Markem Bakošem a Michalem Ďurišem nastoupil proti několika klubovým spoluhráčům na české straně. Slovenská reprezentace podlehla domácímu mužstvu 0:3 [27], Čišovský se objevil v reprezentaci po téměř 4 letech (naposledy nastoupil 19. listopadu 2008 v přípravném utkání v Žilině proti Lichtenštejnsku, které Slovensko vyhrálo 4:0)[28]. 26. března 2013 se objevil po čtyřech letech v základní sestavě Slovenska, na stadionu Pod Dubňom v Žilině absolvoval přátelské střetnutí proti Švédsku, které skončilo bezbrankovou remízou

Celkem odehrál v letech 2002–2013 za slovenský národní tým 15 zápasů, branku nevstřelil.