Fotbal

Je český fotbalový záložník nebo obránce.

Od srpna 2015 působící v anglickém mužstvu Sheffield Wednesday FC, kde je na hostování z Watford FC. Je reprezentantem České republiky. Hraje na postu levého obránce čí záložníka. Mimo ČR působil na klubové úrovni v Belgii, Španělsku, Itálii a Anglii.

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v AC Sparta Praha, kde prošel všemi mládežnickými kategoriemi. V roce 2003 přestoupil do FK Chmel Blšany, kde strávil jednu sezonu. V létě 2004 zamířil do FC Slovan Liberec.

Před sezonou 2007/08 odešel na roční hostování s opcí do SK Slavia Praha, se kterou získal mistrovský titul. Po skončení ročníku Slavia na hráče neuplatnila předkupní právo a hráč se vrátil zpět do svého mateřského klubu. Za liberecký tým neodehrál poté žádné soutěžní ligové utkání.

1. července 2008 přestoupil za 1,5 mil. euro do belgického celku KRC Genk[1], kde strávil 3 sezóny a v sezoně 2010/11 získal belgický titul mistra ligy.[2] Získal i prvenství v belgickém fotbalovém poháru a Superpoháru. V Eerste klasse debutoval 17. srpna v zápase proti antverpskému klubu Beerschot AC. První branku v dresu Genku vstřelil 14. září 2008 v utkání proti domácímu SV Zulte-Waregem, když v 70. minutě zvyšoval na konečných 3:1 pro hosty.[3]

V lednu 2012 podepsal kontrakt na 5,5 roku se španělským klubem Granada CF, odkud byl vzápětí poslán na hostování do italského týmu AC Cesena. Pro sezónu 2012/13 se přesunul na hostování do anglického klubu Watford FC, kde se setkal s českým spoluhráčem Matějem Vydrou.[4] První gól za Watford vstřelil 1. ledna 2013 v domácím utkání proti Charltonu Athletic, když v 11. minutě otevíral skóre zápasu. Watford nakonec prohrál 3:4.[5] V červenci 2013 do Watfordu přestoupil, podepsal smlouvu až do roku 2017.[6]

Sezóna 2014/15 byla úspěšná, s týmem Watfordu slavil přímý postup do Premier League.[7] Do ní však nezasáhl, koncem srpna 2015 před uzavírkou letních přestupů odešel na hostování do druholigového anglického klubu Sheffield Wednesday.[8][9]

Reprezentační kariéra

Mládežnické výběry

Daniel Pudil nastoupil za některé mládežnické výběry České republiky. Bilance:[10]

S českou reprezentací do 21 let se zúčastnil Mistrovství Evropy v roce 2007, kde ČR skončila po zápasech s Anglií (0:0), Srbskem (prohra 0:1) a Itálií (prohra 1:3) se ziskem 1 bodu na poslední čtvrté příčce základní skupiny B.

A-mužstvo

První zápas v A-mužstvu české reprezentace absolvoval Pudil 7. února 2007 proti domácí Belgii, toto přátelské utkání český celek vyhrál 0:2. Daniel nastoupil do 2. poločasu.[11]

První gól vstřelil ve svém třetím reprezentačním utkání 21. listopadu 2007 proti domácímu Kypru (výhra ČR 2:0), když se prosadil ve 12. minutě a vstřelil úvodní branku.[12]

14. května 2008 jej trenér Karel Brückner povolal do širšího kádru na Euro 2008, ale na šampionát jel místo něj nakonec Rudolf Skácel. Byl nominován rovněž pro Euro 2012 trenérem Michalem Bílkem, ale situace se opakovala, na závěrečný turnaj se dostal místo něj někdo jiný, tentokrát Vladimír Darida.[13]